Festival Contest
RU | EN
golden turtle

Photo

Results

31.05.2018

Registration results — 7 335 works

30.06.2018

Preselection results — 996 works

25.07.2018

Semifinals results — 142 works

31.08.2017

Finals results — 27 prize—winners, 1 Photographer of the year

DID NOT QUALIFY FOR THE FINALS BY THE DECISION OF THE EXPERT JURY

Violation of the ethical standards of the competition

No results

Violation of the technical standards of the competition

«Charming», Min Cheng
«Dance in morning», Yang Yunruo

Did not qualify for the finals due to not providing RAW files, nor specially prepared for printing large format files in time

«Somewhere on he Mars», Alexey Suloev
«Lingering», Siping Li
«Elephant family», Weidong Zhong
«Blooming», Shiqing Liao
«Wings», Shiqing Liao

The underwater world

Winner

Sergey Shanin (Russia)
Spawning salmon

Second Place

Dmitry Kokh (Russia)
In depth

Third Place

Francesco Pacienza (Italy)
Tridacna

Microcosm

Winner

Yuhui Hu (China)
Light road

Second Place

Vincze Balint (Hungary)
Bedtime Story

Third Place

Tatiana Nerikova (Russia)
Righteous Souls

Animal Behavior

Winner

Bence Mate (Hungary)
Territory

Second Place

Thomas Vijayan (Canada)
Dodger

Third Place

Arnfinn Johansen (Norway)
Hunt

The Portrait of the Animal

Winner

Manuel Enrique Gonzalez Carmona (Spain)
Dama park

Second Place

Oscar Diez (Spain)
The vigilant

Third Place

Romain Barats (France)
Mako shark

Harmony of Life

Winner

Fabien Dubessy (France)
Sunlight

Second Place

Csaba Tokolyi (Hungary)
The Wait

Third Place

Vladimir Bogdanov (Russia)
Ostrich

Humans and nature

Winner

Kerekes Istvan (Hungary)
Graphics

Second Place

Tibor Kercz (Hungary)
On dagobe

Third Place

Sergey Savvi (Russia)
This is my jungle!

New technologies

Winner

Ilya Timin (Russia)
Arctic kindergarten - top view

Second Place

Milan Radisics (Hungary)
Gulls over the lake

Third Place

Mike Korostelev (Russia)
Curios bear

Art and Nature's Image

Winner

Sven Zacek (Estonia)
Autumn palette

Second Place

Igor Zubkov (Russia)
Night

Third Place

Jose Pesquero (Spain)
Royal Spiral

Landscape

Winner

Manuel Enrique Gonzalez Carmona (Spain)
Grandparents

Second Place

Vitaliy Istomin (Russia)
The Moon Halo

Third Place

Ivan Pedretti (Italy)
Difference

Photographer of the Year

Manuel Enrique Gonzalez Carmona